Project Description

Evcil dostlarımızın ağız ve diş sağlıkları bazen gözden kaçabilir. Sağlıklı diş ve diş eti için öncelikle kedi ve köpeğinizin kaliteli mama yediğinden emin olmamız gerekir. Evcil dostunuzun izin verdiği ölçüde de diş temizliği yapmanız ve diş temizliğine yardımcı ürünler kullanmanız diş ve diş eti sağlıkları açısından çok önemlidir. 

Dişlerde özellikle renklerde sararma, tartar oluşumu, diş etlerinde kızarıklık, ağız kokusu gibi sağlıksız durumların fark edildiği anda veteriner hekiminize başvurup ağız ve diş muayenesi yaptırmanız gereklidir. 

Köpeklerde süt dişleri geçicidir ve 28 adettir. Bunlar zaman içinde düşerler ve yerlerine kalıcı dişler çıkar. Kalıcı dişler 7 aylık iken tamamlanır ve 42 adettir. Diş değiştirme dönemlerinde bazen ağızda ağrı olabilir buna bağlı olarak da iştahsızlık görülebilir. Bu dönemdeki hayvanların ağzı mümkünse haftada 1-2 kez kontrol edilmelidir. Yetişkin köpeklerimiz için 6 ayda bir rutin diş muayenesi ve dişlerde ilerlemiş tartar durumlarında diş taşı temizliği yapılması önerilmektedir.

Yavru kedilerin  genellikle altı haftalık olduklarında süt dişleri çıkar. Yavru kedilerde 26 diş, yetişkinlerde 30 diş bulunur. Genç kediler dört ile altı aylık olduklarında süt dişlerini döküp yetişkin dişleri çıkartmaya başlarlar. Bazı yavru kedilerde bu diş dökme sırasında dişetleri kızarır ve ağız kokusu oluşur. Bu gibi durumlarda veteriner hekiminizle görüşmeniz önemlidir.